Minden szülő felteszi magának a kérdést, miben, hogyan tud gyermeke segítségére lenni képességei fejlesztésében. A gyermekek fizikális fejlődésével párhuzamosan fontos, hogy mentális képességei fejlődjenek. Ebben a játékok sokszínűsége nyújt számunkra végtelen számú lehetőséget, de itt ne csak a fejlesztő játékokra gondoljunk, hiszen minden játéktevékenységben benne rejlik maga a képességek fejlődése is. Elsősorban a felnőtt, szülő irányításával zajló instrukciók alapján történő játékokra gondolunk.
Ugye, ismerős mindenkinek az a kérés, hogy: Gyere, játsszál velem!
Ha hangosan elmondjuk a játék szabályainak lényegét, már a formavilágon keresztül megismeri a gyermek a szabályok követését, fejlődik szókincse, tér, forma- és színvilága, oldalisága (jobb vagy bal), térérzékelése, irányok felismerése (alatta, mögötte stb.), finommotorikája, nagymotorikája, beszéd és hallás észlelése, taktilis és haptikus észlelése is egyben.
Taktilis érzékelés:
Bőrfelületünkkel való ingerfelvétel, egyfajta ismeretszerzési forma, ide tartozik a nyomás, a szúrás, az érintés, a súly észlelése, tapintás, hőmérséklet különbség érzékelése. Ez a legősibb forma, amely a magzati élet során elsőként alakul ki. Nagyon szoros kapcsolatban van a bőr az idegrendszerünkkel, hiszen egyazon sejtcsoportból fejlődött ki. Ezért egész bőrfelületünket az idegrendszerünk meghosszabbításának tekinthetjük, emiatt fontos a folytonos stimulálás.
Haptikus érzékelés:
Az emlékezet, a látás, a hallás és a tárgyak térbeli formáit, alakját és nagyságát különbözteti meg.
Összegezve: Minden játék, amelyben gyermekünkkel együttesen játszva időt töltünk, részükre motivációt és sikerélményt ad. Automatikusan fejlődik gyermekünk, legyen az bármilyen játék pl.
- vonatozás
- bábozás – szerepjáték (stresszoldás, mese)
- rajz – színezés, festés
- gyurmázás
- ollóval történő formavágás
A fejlesztő feladatokat gyermekünk játékos formában oldja meg, és észre sem fogja venni, hogy ügyesedett minden téren.
Minél többet játszik, annál többet fejlődik:
- kreativitása
- vizuális felismerése
- rendszerezése
- memóriája
- sorrendisége
- differenciált gondolkodása
- megfigyelő képessége
- probléma megoldása
- fonetikája, kiejtése
- szem-kéz koordinációja
- tudatos nyelvhasználata
Kedves Szülők!
Játékra fel!